≡ Menu

Ucuz Enerji için Elektrik Tedarikçisi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi elektrik tedarikcisi seciminde dikkat edilmesi gerekenler

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Diyelim ki ortalamada serbest tüketici olabilmek için gereken 83TL’lik minimum elektrik faturası toplam tutarınız bulunmakta ve tedarik firmalarının sunduğu indirimli elektrik avantajlarından yararlanmak istiyorsunuz. Peki sözleşme yapmadan önce özellikle hangi konularda dikkatli olmalı ve karşılaştırma yapmalısınız? Sözleşmeler sadece elektrik birim fiyatına sağlanacak indirimden ibaret değildir. Bu madde dışında da tedarikçiler sözleşmeye artı maliyetler ekleyebilecekken, aynı zamanda sizlere kampanyaları dahilinde artı avantajlar da sunabilirler. Aşağıda sizler için ana maddeler altında indirimli elektrik serbest tüketici anlaşması yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları detaylandırdık.

Elektrik Abonelerine İyi Haber: Faturası 83 Lirayı Aşan Şirket Değiştirebilecek

Perakende Birim Enerji Satış Bedeli

Serbest tüketici anlaşması yaptığınızda asıl hedef, birim enerji bedelinizi düşürmek olacaktır. Bu sebeple sözleşme yaparken ilk bakmanız gereken madde size önerilen birim enerji bedeli olmalıdır. Tüm elektrik tedarikçilerinden aldığınız birim enerji bedellerini, ortalamada kullandığınız MWh ile çarptığınızda elde ettiğiniz değer ile hangi tedarik firmasından ne kadar avantaj yakalayacağınızı karşılaştırabilirsiniz.

Toplamda hangi firmadan ne kadar kazanç sağlayacağınızın karşılaştırmasını daha kolayca, sizler için hazırladığımız web sayfası üzerinden de yapabilirsiniz.

Daha Fazlası: 2017 İndirimli Elektrik Tarifesi Tedarikçi Fiyatları Karşılaştırması

Güvence Bedeli

Elektrik faturalarının ödenmemesi ve aksattırılması durumua karşılık bir sigorta olarak elektrik tedarikçileri sizlerden sözleşmenin imzalanması ile birlikte bir güvence bedeli alırlar. Bu bedeli her firma sizden almak zorunda değildir ve bazı firmalar böyle bir bedeli sözleşmelerine yazmazlar. Elektrik tedarikçisi serbest tüketici sözleşmesini dikkatli okumanızı ve güvence bedelinin sizden tahsil edilip edilmediğini mutlaka kontrol etmenizi öneririz.

Daha Fazlası: Güvence Bedeli Nedir, Tutarı Ne Kadardır, Hangi Durumlarda İadesi Yapılır?

Cayma Bedeli

Serbest tüketici sözleşme süreniz dolmadan başka bir tedarikçiye geçmek isterseniz yada herhangi bir nedenden sözleşme feshi yapmak isterseniz, sözleşmenizde yazan cayma bedeli sizden tahsil edilir. Cayma bedelinin tutarı size sağlanan faydaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar yaptıkları kampanyalar dahilinde serbest tüketici anlaşmalarında cayma bedeli istememektedirler. Firmaların size gönderdiği sözleşmelerde bu konuda önemle dikkat etmelisiniz.

Cayma bedelinin detayı ve toplam miktarı hakkında bilgi edinmek için, konu hakkındaki özel yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazlası: Elektrik Tedarikçisi Serbest Tüketici Cayma Bedeli Nedir, Ne Kadardır?

Sözleşme Süresi ve Taahhüt

Genellikle indirimli elektrik serbest tüketici sözleşmeleri minimum 12 aylık olur. Ancak bazı indirimler kapsamında bu sözleşmelerin 24 ay süreli olduğu da görülmektedir. Burada önemli olan nokta ise serbest tüketici sözleşme süresi sona erdiğinde otomatik olarak yenilenmez. Bu konu kanunlarla sınırlıdır ve sözleşme süresi sona erdiğinde ya elektrik tedarikçinizin yeni teklifini kabul edersiniz ve yeni bir sözleşme imzalanır, yada başka bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz. Bunlar dışında serbest tüketici olarak kalmak istemiyorsanız normal ulusal tarife üzerinden elektrik dağıtımcınızdan da elekterik alma yolunu da seçebilirsiniz. Sözleşme süresi bittiğinde nasıl devam etmek istediğiniz tamamen size kalmıştır.

Müşteri Hizmetleri Kalitesi

Fatura tutarınızı düzenli ödediğiniz sürece elektrik tedarikçinizin müşteri hizmetlerini ya başka bir adrese taşındığınız için transfer talebi ile, yada başka bir elektrik tedarikçisine geçerken anlaşma iptali sebebi ile arayacaksınız. Bu durumda size hızlı cevap verilmesi ve sorununuzun hızla çözülmesi önceliğiniz olmalıdır. Müşteri hizmetlerinin kalitesini, çevrenizde aynı elektrik tedarikçisi ile çalışan tanıdıklarınızdan öğrenebilirsiniz yada ucuzaenerji.com’un elektrik tedarikçileri ve dağıtımcıları ana başlığı altında firmanın sayfasını bularak diğer serbest tüketicilerin firma hakkındaki yorumlarını okuyarak edinebilirsiniz.

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Tedarikçi ve Dağıtım Şirketleri Listesi

Kampanya Dahilindeki Ek Avantajlar

Elektrik tedarik firmaları sundukları indirimli elektriğin yanında, oluşturacakları kampanyalar dahilinde müşterilerine ek avantajlar da sunabilirler. Örneğin önceki dönemde serbest tüketici anlaşması yapan tüketicilere ek olarak dergi aboneliği verildiği yada ek sağlık hizmetlerinden faydalandırdıkları görülmüştür. Sözleşme yapmadan önce mutlaka tedarikçilerin sağladığı ek faydaları da karşılaştırmayı unutmayın.

Bu ve bunlar gibi farklı avantajlar sunan serbest tüketici anlaşmaları, sizlere indirimli elektrik kullandırırken, aynı zamanda günlük hayatınıza artı faydalar da sunmayı amaçlamaktadır. Şirketlerin sunduğu avantajlı kampanyaları ucuzaenerji.com sitesinden de güncel olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.