≡ Menu

Serbest Tüketici Olmanın Dezavantajı Var mı?

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi serbest tuketici olmanin dezavantaji varmi

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

2017 yılı itibari ile 83 TL ve üstünde faturası olarak elektrik tüketicileri, Serbest tüketici olarak indirimli elektrik avantajından faydalanabilmektedir. Yaklaşık 8 milyon abonenin 83 TL ve üstünde elektrik faturası bulunmaktadır. Ancak sadece 4 milyonu bu avantajdan faydalanmıştır. Peki devlet tarafından hayata geçirilen bu sistemin bir dezavantajı var mıdır?

En son söyleyeceğimizi ilk söylemiş olalım, Hayır! Serbest tüketici olarak tedarik firmaları ile yapacağınız indirimli elektrik sözleşmelerinin size tüketici olarak herhangi bir dezavantaj getirmez. Enerji bakanlığı ve EPDK ile tüketici 100% koruma altındadır. Aşağıda tüketicileri korkutan birkaç konu başlığını sıraladık ve her biri için neden serbest tüketici olmaktan çekinmemeniz gerektiğini detaylandırdık.

Türkiye’de Elektrik Pahalı mı?

Serbest tüketici anlaşması yaptığım tedarik firması iflas açıklarsa ne olacak?

Bu konuda önceki yıllarda yaşanan bazı olumsuzluklar sebebi ile bakanlık duruma el koymuştur ve elektrik satış lisansı sahibi tedarikçi firma size verilecek elektrik için EPDK’ya gerekli teminatı yatıramazsa yada iflas durumunda, serbest tüketici anlaşmanız açığa düşer ve EPDK’nın listesinde yayınlanır. Bu durumda siz yine istediğiniz tedarikçi firma ile anlaşma yapabilirsiniz, yada dağıtımcınız ile de anlaşabilirsiniz.

Hiçbir ek serbest tüketici anlaşması yapmamanız durumunda ise normal ulusal tarifeden elektriği almaya devam edersiniz. Yani elektriğiniz serbest tüketici anlaşmasında oluşacak aksaklıklar sebebi ile hiçbir durumda kesilmez, bu konuda tereddüt etmenizi gerektirecek bir neden yoktur.

Elektrik tedarikçisi serbest tüketicinin elektriğini kesebilir mi?

Faturanızı düzgün ödediğiniz sürece elektrik tedarikçinizin elektriğinizi kesme hakkı yoktur. Bu konu çok tartışılmakta ancak yeter ki faturalarınızı düzgün ödeyin, içiniz rahat olabilir.

Serbest tüketici olunca evime yada iş yerimde altyapım değişecek mi?

Bu da bir başka çok sorulan bir soru. Elektriği farklı firmadan alırsak başka hat çekilecek mi eve yada işyerine? Tabiiki hayır. Çünkü elektriği aslında evinize kadar getiren değişmemekte. Fatura bedelinizde dağıtım bedeli ve iletim bedeli diye 2 ayrı kalem bulunmaktadır. Bu masraf kalemleri dağıtımcı tarafından size yansıtılır ve tedarikçi anlaşması bünyesinde bulunmamaktadır. Tedarikçiniz sadece size ulaştırılan indirimli elektriğin birim bedelinden sorumludur. Elektriğin üretimi, iletimi, dağıtımı, sayaçların okunması gibi konular serbest tüketici anlaşmasında yer almaz.

Elektrik Fiyatları Artarsa Faturam da Artacak mı?

Serbest tüketici anlaşmasının bir avantajı da fiyatları anlaşma süresince sabitlemenizdir. Bu sebeple ülkede elektrik fiyatlarında yaşanacak artışlar size yansıtılmamaktadır. Birim perakende enerji bedeliniz anlaşanız süresince aynı kalacaktır.

Anlaşma süresinde bana haber verilmeden enerji bedelim arttırılabilir mi?

Yapılan anlaşmalarda mücbir sebepler dışında enerji bedeli değişmez. Savaş gibi mücbir sebeplerde ise anlaşma fesih edilebilir ancak bu durumda da elektriği yine dağıtımcıdan normal tarifeden almaya devam edersiniz.