≡ Menu

Serbest Tüketici İndirimli Elektrik Geçiş Süreci Aşamaları

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi serbest tuketici indirimli elektrik gecis sureci asamalari

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Serbest Tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirmek istediğinizde birkaç aşamada hızla indirimli elektrik avantajından faydalanabilirsiniz. ucuzaenerji.com’a giriş yaptınız, 2017 İndirimli Elektrik Tarifesi Tedarikçi Fiyatları Karşılaştırması sayfasından da fatura tutarınızı ve abone grubunuzu seçerek size en iyi fiyat veren elektrik tedarikçisini tek tıkla hızla buldunuz ve bilgilerinizi paylaştınız. Peki devamında ne olacak?

Öncelikle birçok yerden gelen bir sorunun cevabını sizinle paylaşmak isteriz. Elektrik tedarikçimi değiştirdiğimde mevcut elektrik altyapım da değişecek mi? Hayır! Elektriğin size ulaştırılma görevi yine dağıtımcının. Tedarikçi ise elektriğin birim fiyatını belirleyen firmadır ve indirimi bu birim fiyat üzerinden alırsınız. Yani altyapınız hiçbir şekilde değişmeyecektir. Peki tedarikçi değişimi nasıl gerçekleşecek?

Tüketici olarak size düşen tek şey yeni tedarikçiniz ile sözleşmeyi imzalamak. Devamındaki tüm süreçler tedarikçinizin sorumluluğundadır. Tedarikçi geçiş işlemi, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. tarafından yönetilen bir sisteme kayıt edilmektedir. Bu sisteme kayıt yine dediğimiz gibi tedarikçiniz tarafından yapılır. Eğer serbest tüketici hakkınızı ilk defa kullanıyorsanız, ayın en geç 5. gününde talep sonuçlandırılmaktadır. Eğer önceden serbest tüketici hakkınızı kullandıysanız ve tedarikçinizi değiştirmek için talebiniz olduysa, ayın en geç 9. gününde talep sonuçlandırılmaktadır. Talebin sisteme kayıtının tamamlanmasından sonra sayaçta yapılan mevzuata uygunluk denetiminin ardından başvuru onaylanır yada reddedilir. (Serbest tüketici hakkı için gerekli minimum fatura tutarını aşıp aşmadığınız kontrol edilir) Ayın 27. Gününde onaylanan başvurular kesinleşir ve sonraki ayın ilk günü itibari ile tedarikçi geçişi devreye alınır ve yeni elektrik tedarikçinizin sunduğu indirimli elektriği kullanmaya başlarsınız.

Totalde 4-6 hafta içerisinde yaptığınız başvurular onaylanır ve devreye alınır. Ancak bu zamanı kısaltma şansınız da mevcuttur.

Serbest Tüketici Değilken Elektrik Tedarikçisi Anlaşması İçin Yapılan Başvurularda:

  • Her yılın Ocak ayında belirlenen minimum serbest tüketici limitini karşıladığınızdan emin olursanız, tedarikçiniz ile anlaştıktan sonra mevzuata uygunluk aşamasından olumsuz sonuçlanma riskini üzerinizden atarsınız.
  • Dağıtımcı firmanızı önceden arayarak kendilerinden serbest tüketici hakkı için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Serbest Tüketici Anlaşması Varken Elektrik Tedarikçisi Değiştirmek İçin Yapılan Başvurularda:

Türkiye’de Elektrik Pahalı mı?