≡ Menu

İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi indirimli elektrik nedir nasil serbest tuketici olunur dezavantaji var mi

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Devir teknoloji devri.. Evlerimize hızla daha çok ve daha modern teknolojilerle dolduruyoruz.. Daha büyük buzdolapları, daha büyük ve enerji harcayan ekranlar, çamaşır makinaları, kurutuclar, vs.. Bunlarla beraber aydınlatma teknolojisi de değiştir artık evlerimizde daha çok spot ışık bulunmakta ki bu ışıkları ya görece daha pahalı ledler ile değiştireceğiz, yada büyük elektrik faturalarına katlanmak durumunda kalacağız.. Ancak hem elektriği yoğun kullanan teknoloji ile yaşayıp, hem de daha ucuz elektrik kullanmak mümkün ve bunun Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK)’nun bizlere sunduğu yeni bir yolu var.

EPDK, hayatımıza “Serbest Tüketici” adlı bir terim soktu. Aslında bu yeni bir terim değil, 2001 yılından beri uygulanmakta ancak minimum tüketim limiti oıldukça fazla olduğundan, tedarikçi değiştirmek için gerekli elektrik tüketimine herkes sahip değildi ve çok küçük bir kullanıcı bölümünü hedefliyordu. Sonrasında yıllar içinde adım adım bu limit düşürüldü ve artık 83TL’te kadar geriledi.

Peki serbest tüketici olmanın elektrik faturalarını indirmekte nasıl avantajları vardır? Dezavantajları nelerdir? Bu haktan yararlanmak için hangi adımları atmalısınız? Tüm sorularınıza birazdan cevap vereceğiz.

Elektrikte Serbest Tüketici Dönemi

Serbest Tüketici Ne Demek ve Ucuz Elektrik Kullanma Şartları Nedir?

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK)’nın 2017 yılında yaptığı yeni düzenleme ile, elektrik faturası 83 TL ve üzerinde olan herkes Serbest Tüketici sayılmaktadır ve elektrik tedarikçilerinin sunduğu indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilir. Cep telefonu hattı aboneliklerindeki aynı mantıkta nasıl cep numaranız değişmeden en cazip tarifeyi sunan operatöre geçiş yapıp faturanızı ucuzlatabiliyorsanız, elektrik faturanızı da aynı şekilde tedarikçilerin sunduğu avantajlardan yararlanarak değiştirebilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi bunun tek koşulu, toplam fatura tutarınızın 83 TL’yi geçiyor olmasıdır.

Daha Fazlası: 2017 Serbest Tüketici Limiti ve Yönetmeliği

Serbest Tüketici uygulaması nasıl çalışıyor?

Çok basit birkaç adımda serbest tüketici olarak indirimli elektrik avantajından yararlanabilirsiniz. Öncelikle en ucuz elektrik tedarikçisini bulmakla başlamalısınız. Bunun için 2 yol var.

Birincisi ve büyük zaman harcamanız gereken yol, tüm firmaları tek tek arayarak onlardan size sunacakları avantajlı elektrik fiyatını öğrenebilirsiniz. Bunun için özel rehberimizden tüm elektrik tedarikçileri ve dağıtımcılarını bulabilirsiniz.

İkincisi ve oldukça basit olansa, http://ucuzaenerji.com/indirimli-elektrik-fiyatlari/ adresinde, fatura detaylarınızı girerek, hızla UCUZAENERJİ’nin sizin için en ucuz tedarikçiyi bulmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise hemen başvuru seçeneğini tıklayarak size sözleşme yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Biz ucuzaenerji.com olarak tüm firmalarla sürekli iletişim halinde olarak, onların sizler için yalın ve basit bir ortamda en iyi anlaşmalarını sunmalarını sağlıyoruz. Sonrasında ise talebinizi yine tedarikçi firma ile paylaşıp size hızla sözleşme gönderilmesini sağlayarak uzun uğraşlar ve fiyat karşılaştırmaları ile size uğraştırmıyoruz.

Peki sözleşme size ulaştı, imzaladınız.. Sonrasında ne olacak? Sözleşme imzalandıktan bir sonraki aydan itibaren, ucuz elektrik kullanmaya başlayacaksınız! Hepsi bu kadar..

Daha Fazlası: Serbest Tüketici İndirimli Elektrik Geçiş Süreci Aşamaları
Daha Fazlası: Güvence Bedeli Nedir, Tutarı Ne Kadardır, Hangi Durumlarda İadesi Yapılır?
Daha Fazlası: Elektrik Tedarikçisi Serbest Tüketici Cayma Bedeli Nedir, Ne Kadardır?

İndirimli Elektrik Anlaşmaları Hangi Konut ve İş Yerleri İçin Uygulanabilir?

Konut, İş yeri, Fabrika.. Tüketici kategoriniz ne olursa olsun, serbest tüketici olarak indirimli elektrik avantajından yararlanabilirsiniz. Ortalama fatura tutarınız 83 TL ve üzerinde olması aranan tek şarttır. Bunun dışında herhangi bir şart yada ön araştırma olmaz ve tedarikçinizi değiştirdiğiniz gibi kazanmaya başlarsınız ve elektrik tarifelerinde oluşabilecek zamlardan kendinizi koruma altına almış olursunuz.

Daha Fazlası: Elektrik Tüketicileri Abone Grupları

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Peki Aylık fatura tutarınız zaten 83 TL’yi geçiyorsa, ve serbest tüketici hakkını elde ediyorsanız, bunun size ne avantajları var?
Öncelikle tedarikçilerle yapacağınız anlaşmalarla, dilediğiniz tedarikçiden elektrik enerjisi alma hakkını elde edersiniz. Enerji bir emtia olduğundan, aldığınız enerjide kalite düşüklüğü gibi bir durum söz konusu olmayacak. Aynı elektriği alacakken, tedarikçilerin sunduğu avantajlardan yararlanarak faturanız düşecek.

Eğer konut değil bir işletme sahibi iseniz de bu haktan faydalanabiliyorsunuz ve enerji şirketleri ile yapacağınız sözleşmelerle, üretim ve işletme maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz. Bunun için toptan satış şirketleri ile işbirliğinde bulunarak verdiğiniz hizmeti yada üretiminizi elektrik piyasası fiyatlamalarının dengesizliğinden arındırarak, maliyet artışlarını minimum indirebilirsiniz.

Son olarak da anlaşma periyotunuz sona erdiğinde, tedarikçinizden elde ettiğiniz karı değerlendirebilir, bunu sonucunda aynı tedarikçi ile deva edebilir yada başka tedarikçilerle çalışarak elektrik maliyetinizi daha da uygun seviyelere çekebilirsiniz.
Yani sonuç olarak, ev, iş yeri yada fabrika ayrımı olmaksızın, aylık olarak 83 TL’lik bir elektrik fatura tutarınız varsa, hiçbir ek masraf yada altyapı değişikliği olmadan, normal şebekede yaşanan olumsuzluklar dışında elektrik kesinti riski taşımadan, devlet güvencesiyle elektrik satan özel firmalarla anlaşıp tedarikçinizi değiştirebilir ve indirimli elektrik tarifelerinin avantajından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Peki hiç dezavantajlarından bahsetmedik? Açıkçası buna gerek kalmadı çünkü her ne kadar özel şirketlerle çalışsanız da, yapılan işlem devlet güvencesinde olduğu için, olabilecek hernhangi bir aksaklık size yansıtılmayacaktır. Zaten elektriği yine ana dağıtımcı size ulaştıracaktır. Yaşanabilecek tek olumsuzluk, tedarikçi, şirketin işi yürütememesi ve batması olarak görülebilir ki böyle bir durumda da anlaşmanız devlet güvencesinde olduğu için hiçbir zarar görmeyecek ve elektriği anlaşma süresi boyunca yine aynı fiyata kullanmaya devam edeceksiniz.

Daha Fazlası: Serbest Tüketici Olmanın Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Güncel Elektrik Kesintisi Araması ve Dağıtımcıların Arıza İletişim Telefon Numaraları

Serbest Tüketici Olarak Faturamı Ne Kadar Ucuzlatabilirim?

Eğer Aylık faturanız 83 TL ve üstünde ise, serbest tüketici olarak indirimli elektrik avantajlarından faydalanmak istiyorsanız, her ne kadar tedarikçiye göre bu fiyatlama değişse de, minimumda yıllık 50 TL’ye kadar size indirim sağlanabilmektedir. Unutmayın bu değer tedarikçiye ve bulunduğunuz şehre göre değişiklik göstereceği gibi, aylık kullanımız daha fazlaysa, daha da avantajlı fiyatlardan faydalanabilmektesiniz.

Size en çok kazandıracak tedarikçiyi bulmak için hemen tıklayın:
2017 İndirimli Elektrik Tedarikçi Fiyatları Karşılaştırması

Daha Fazlası: Ucuz ve İndirimli Elektrik Saatleri Nelerdir?

Elektrik Fatura Bedeli Nasıl Hesaplanır, Tarife Bileşenleri Nelerdir?

Elektrik faturaları 3 ana grupta toplanır. Fatura bedelinizi sadece kullandığınız elektrikten oluşmaz, bunun dışında dağıtımcının bazı masrafları ve son olarka da devletin bazı vergileri de size yansıtılmaktadır. Perakende enerji satış bedeli, sizinle tedarikçiniz arasındaki anlaşmaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında dağıtımcının masrafları olarak, Kayıp Kaçak Bedeli, Dağıtım Bedeli, İletim Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli ve Sayaç Okuma Bedeli gibi kalemlerden oluşmaktadır. Son grupta ise TRT Payı, Elektrik Enerjisi Fonu ve Belediye Tüketim Vergisi bileşenleri ile devletin vergi ve masraf kalemleri son tüketiciye yansıtılmaktadır.

Serbest Tüketici olarak tedarikçinizi değiştirerek bu 3 gruptan sadece Enerji Satış Bedeli üzerinden bir indirim avantajı sağlanmaktadır. Diğer 2 grup ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın kontrolündedir. Yani zamlanmayan tarifede bile olsanız, Perakende Enerji Bedeliniz zamlanmaz, ancak diğer 2 grupta olacak indirim ve ek ücretler yine faturanıza yansıtılır.

Daha Fazlası: Elektrik Tarifesi Bileşenleri ve Fatura Tutarını Belirleyen Unsurlar

Serbest Tüketici Olunca Elektrik Altyapım Değişecek mi?

Elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz sonrasında herhangi bir altyapı değişikliğine gidilmez. Elektriği size ulaştıran ve sayaçlardan sorumlu olan yetkili dağıtımcıdır. Onun masraf kalemleri zaten faturanıza ayrı olarak eklenir.

Daha Fazlası: Elektrik Fatura Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Serbest tüketici olarak indirimli elektrikten faydalanmak istediğinizde ve tedarikçinizi değiştirdiğinizde, aynı zamanda dağıtımcı şirketinizi de değiştirmiş olmazsınız, sadece size elektriği satan firmayı değiştirirsiniz.

Aslında bu konuyu aynı cep hattı operatörünüzü değiştirmeniz gibi düşünebilirsiniz. Bir değişiklik yaptığınızda hattınızı yada numaranızı değiştirmenize gerek olmaz. Gerekli değişiklikler firmalar tarafından sistem üzerinden yapılacak güncellemeler ile sağlanır. Elektrik tedariği aboneliklerinde de uygulama aynı şekildedir. Tedarik firması ile yaptığınız anlaşma sebebi ile elektrik altyapınız değiştirilmez.

Ucuz Elektrik Tedarikçileri ve Dağıtımcıları

Öncelikle size elektrik tedarikçisi ve elektrik dağıtımcısı arasındaki fark hakkında bilgi vermek isterim. Elektrik dağıtımcısı, bölge bölge ayrılmış elektrik dağıtım bölgelerinin sahibi şirkettir ve elektriğin hatlar üzerinden evinize veya iş yerinize kadar ulaşmasını sağlar. Elektriğin dağıtımı, iletimi ve verilen hizmet sonucunda sayaçların okunması gibi sorumlulukları vardır. Bu şirketler devlet tarafından kontrol ediliyor olabileceği gibi, özelleştirmeler sonucunda özel şirketler bünyesinde de olabilir. Örneğin Bursa bölgesinde dağıtımcı firma Uludağ Elektrik Perakende’dir ve şu anda Limak Enerji bünyesindedir.

Elektrik tedarikçisi ise, size ulaştırılan elektriği satan firmadır. Tüketiminiz ışığında MW/saat başına anlaşılan elektrik birim fiyatı üzerinden size satan firma, elektrik tedarikçinizdir.

İndirimli Elektrik için Serbest Tüketici avantajından faydalanmamışsanız yada Dağıtımcı firmanızın sunduğu indirimli elektrik tarifesi üzerinden anlaşma yaptıysanız Elektrik tedarikçiniz ile elektrik dağıtımcınız aynı firma olabilir.

Bahsettiğimiz gibi, dağıtımcı firmalar bölge bölge ayrılmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki dağıtımcı firma yada size indirimli elektrik sunabilecek tedarikçi firmalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, firmalar rehberi sayfamızdan tedarikçi ve dağtım şirketleri listesini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Tedarikçi ve Dağıtım Şirketleri Listesi
Daha Fazlası: Ucuz Enerji için Elektrik Tedarikçisi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Elektrik Tadarikçisi Fırsatlarını Yakalayın!

Elektrik tedarikçileri, 83 TL’lik serbest tüketici minimum limitinin üstünde kullanımı olan tüketicileri kendi hizmetlerinden faydalandırmak için bazı fırsatlar sunmaktadır. Bu kampanya ve fırsatları değerlendirerek elektrik faturanıza daha iyi indirimler alabilirsiniz. Aşağıda sizinle sunulan bazı avantajları sizlerle paylaştık. Bu ve bu gibi avanntajları değerlendirmeniz için UCUZAENERJİ.com üzerinden sizlerle güncel olarak tüm kampanyaları paylaşmaktayız.

Daha Fazlası: En İyi 15 Enerji Verimliliği ve Elektrik Tasarrufu Önerileri

Örnek Kampanyalar:

  • İlk ay ücretsiz elektrik: Belirli bir limiti geçmemek şartı ile ilk ay tüketeceğiniz elektrik tedarikçinizden size hediye olacaktır.
  • Güvence bedeli alınmayan anlaşma: Ev kiraladığınızda alınan depozito gibi, genelde elektrik tedarikçileri de belirli bir depozito alır müşterilerinden. Bu depozitonun amacı, anlaşma süresi bitmeden tüketicinin başka tedarikçilere geçebilmesini engellemek yada anlaşmanın bozulması durumunda tedarikçinin daha fazla kar etmesini sağlamaktır. Bazı kampanyalarda serbest tüketici güvence bedeli alınmamaktadır.
  • İlk 2 ay daha çok indirimli elektrik: Tüketicilerin elektrik tedarik firmasını değiştirmesi için bazı firmalar ilk iki ayda müşterilerine daha indirimli enerji bedelleri sunarlar.
  • Bazı firmalar ise farklı hizmetleri elektrik tedarik hizmeti ile birleştirerek size sunmaktadır. Örneğin Türk Telekom ile eviniz için paket anlaşması yaparak, telefon ve internet ile beraber indirimli elektriği bir paket olarak alıp toplamda alınan hizmet üzerinden kar edilebilir. Yada dergi abonelikleri, alışveriş promosyonları yada sağlık sigortaları ile de farklı paketler oluşturulmaktadır elektrik tedarikçileri tarafından.

Konu hakkında detaylı bilgiyi aynı zamanda EPDK’nin web sitesinden de okuyabilirsiniz.