≡ Menu

Güvence Bedeli Nedir, Tutarı Ne Kadardır, Hangi Durumlarda İadesi Yapılır?

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi guvence bedeli nedir tutari ne kadar hangi durumlarda iadesi yapilir

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Elektrik güvence bedeli bir nevi ev kiralarken verdiğimiz depozito gibidir. Nasıl ev kiranızı aksattığınızda yada yatırmadığınızda depozito ev sahibinde bir güvence olarak kalıyorsa, tedarikçinizden elektrik alırken, faturanızı ödememeniz durumunda da bu bedel şirket için bir güvence görevi görür. Serbest tüketici indirimli elektrik sözleşmelerinin hepsinde güvence bedeli alınmaz. Bazı firmalar tüketiciyi portföyüne çekme amacı ile güvence bedeli almaz. Bu kampanyaları takip etmeniz tüketici olarak sizlere fayda sağlar.

2017 Yılı Serbest Tüketici Güvence Bedeli Tutarı

Elektrik tedarik şirketlerinin tüketiciye uyguladığı güvence bedeli, her sene başında EPDK tarafından belirlenmektedir. Şirketler, EPDK’nın belirlediği miktarların üzerinde sözleşmeye güvence bedeli yazamamaktadır. 2017 yılı itibari ile güvence bedeli tutarı aşağıdaki gibidir:

Abone Grubu Güvence Bedeli (KW Başına)
Mesken 21,3 TL
Sanayi 60,5 TL

Güvence Bedeli İade Şartları

Serbest tüketici anlaşması imzalandıktan sonra alınabilecek güvence bedeli, başka bir tedarik firmasına yapılacaj transfer durumunda tüketiciye iade edilir. Güvence bedeli ya nakit olarak yada hesabınıza havale ile serbest tüketici anlaşmanızın iptalinden sonraki 5 iş günü içerisinde tüketiciye iade edilir. İade tutarı da TÜFE (Tüketici fiyat endeksi, yani enflasyon) tutarına göre güncellenmektedir.

Elektrik Tarifesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Fatura Nasıl Okunur?