≡ Menu

En İyi 15 Enerji Verimliliği ve Elektrik Tasarrufu Önerileri

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi en iyi 15 enerji verimliligi ve elektrik tasarrufu onerileri

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Tasarruf İçin Tavsiyeler: Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha Düşük Elektrik Faturası İçin Hızla Uygulanabilecek 15 Tasarruf Tavsiyesi

 1. Gereksiz Işıkları Kapatın: Öncelikle alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlayın. Örneğin evdeki kullanmadığınız ışıkları kapatarak enerji tasarrufu adına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. 100 wattlık bir ampülü günde ortalama 2 saat daha az kullanırsanız, senede yaklaşık 20TL kazancınız olur.
 2. Güneş Işığını Kullanın: Doğal ışığın eve girmesine özen gösterin. Sadece 60 watt’lık bir ampülü sene boyunca günde ortalama 4 saat daha az kullanırsanız senede 25 TL’lik kazancınız olur.
 3. Amaca Yönelik Aydınlatma: Genel oda ışıklarından çok masa lambası gibi amaca yönelik ışıkları kullanın.
 4. Sabah Duşunu Kısaltın: Kombi ile sıcak su üretmek oldukça çok elektrik harcar. Daha kısa süreli duş alarak da enerji harcamanızı azaltabilirsiniz.
 5. Musluğu Boşa Aktırmayın: Bunu belki defalarca duymuşsunuzdur ama biz de tekrar edeceğiz. Traş olurken yada dişinizi fırçalarken suyu kapatmaya özen gösterin bu yöntem ile hem kombinizi daha verimli kullanacakken hem de su tasarrufu yapacaksınız.
 6. Kullanmadığınız Elektroniği Kapatın: Şimdi size ilginç bir bilgi vereceğiz. Kapalı olmayan ama hazır durumda bekleyen elektroniklerin bir evin total enerji harcamasınının 10%’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Yani sadece evdeki televizyon, dvd oynatıcı, bilgisayar gibi elektroniği kullanmadığınızda kapatarak tüm yıl boyunca 10% enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 7. Masaüstü Bilgisayardan Vazgeçin: Artık evdeki masaüstü bilgisayarınızdan kurtulmanın ve dizüstü bilgisayara geçmenin vakti geldi. Bu tarz bilgisayarlar hem büyük fanları ile hem de büyük monitörleri ile daha çok enerji sarfiyatı yaparlar.
 8. Eski Televizyondan Vazgeçin: Sadece bilgisayar değil, eski televizyonunuzdan da kurtulmanın zamanıdır! Tüplü tabir edilen televizyon tipleri şimdinin yeni nesil led televizyonlarına göre oldukça fazla enerji sarfiyatı yaparlar.
 9. Enerji Tasarrufunda Perdenin Yeri: Perdelerinizi stratejik olarak kullanma vakti geldi! Kışın açık perdeler ile güneş ışığının eve girmesini sağlayarak evi ısıtmak için harcadığınız enerjiden, yazın ise perdeleri kapalı tutarak evi soğutmak için harcadığınız enerjiden tasarruf edebilirsiniz.
 10. Fırın Kullanımında Stratejik Olun: Yaz günlerinde evde yemek yapmak için bolca fırın kullanmanız durumunda evi daha da ısıtacaksınız ve bunun sonucunda yine klimanıza başvuracaksınız. Yaz günleri akdeniz mutfağının güzelliklerini keşfetmenin enerji tasarrufunuza katkı sağlayacağını hiç düşünmüş müydünüz?
 11. Çamaşır Makinasını Verimli Kullanın: Çamaşır makinasını haftada 2 kez orta dolulukta kullanmak yerine, haftada 1 full dolulukta kullanarak enerji tasarrufu planınıza katkı sağlayabilirsiniz. Sonuçta cihazı yarı dolu da kullansanız, tam dolu da olsa aynı enerjiyi harcıyor değil mi ?
 12. Kurutmada Stratejik Olun: Kurutma makinası evde belki de en çok enerji harcayan cihazdır. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra asarak kurutursanız ciddi bir enerji verimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca askı üzerinde düzenli kurutmanız durumunda da giysilerinizde ütü masrafını (ve çilesini) de minimuma indirirsiniz.
 13. Enerji Verimliliği Olan Buzdolabı: Buzdolaplarınızı satın alırken enerji verimliliği sınıfını gözardı etmeyin. Aynı zamanda soğuk ayarını yaparken buzdolabı için 2-3 derece, dondurucu için de -18 derece ortalama sıcaklık yeterli olacaktır.
 14. İkinci Buzdolabından Vazgeçin: Bazı evlerde eski buzdolaplarının da kullanıldığını görmekteyiz. Kullanmayın demiyoruz ancak özellikle eski dolapların enerji verimliliği konusunda oldukça yetersiz olduğunu gözardı etmemeniz gerekmektedir. Bu dolapların fişini çekip sonra içlerine donmuş su olan küçük plastik torbaları koyarsanız, yine aynı görevi yerine getirecektir.
 15. Mikrodalgayı Hayatınıza Ekleyin: Normal bir fırında 1 saatte ısıttığınız bir yemeği, mikrodalga ile 15 dakikada ısıtabilirsiniz ve ciddi enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.