≡ Menu

Elektrik Tedarikçisi Serbest Tüketici Cayma Bedeli Nedir, Ne Kadardır?

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi cayma bedeli nedir ne kadardir

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Elektrik tüketicileri, tedarik firması ile yaşanabilecek memnuniyetsizlikler, diğer tedarikçilerin sunduğu daha avantajlı fiyat seçenekleri gibi konular sebebi ile süresi dolmadan serbest tüketici sözleşmelerini iptal ederen farklı tedarikçiler ile indirimli elektrik anlaşması yapmak isteyebilirler. Bu durumu göz önüne alarak da, bazı elektrik tedarikçisi firmalar, yapılan serbest tüketici sözleşmelerinde indirimli elektrik sağlarken aynı zamanda sözleşmeyi süresi boyunca garanti altına almak için de belirli bir cayma bedeli koyarlar.

Sözleşmeden dönüldüğü takdirde serbest tüketicinin bu bedel karşılığında tedarikçi değiştirebilmesine izin verilir. Ancak durum korktuğunuz kadar vahim değildir. Aşağıda neden serbest tüketici anlaşması yaparken cayma bedelinden korkmamanız gerektiğini açıklamak isteriz.

İndirimli Elektrik Cayma Bedeli Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Yanlış Bilgiler

Serbest tüketici indirimli elektrik anlaşmaları bazen 1 senelik yapılırken, son dönemde bu anlaşmalar süresiz olarak yada 1den daha uzun dönemler için de yapılmaya başlanmıştır. Özellikle de böyle uzun dönemli anlaşmalar yaparken tüketici cayma bedelinden ciddi şekilde korkmaktadır.

6502 sayılı tüketicinin korunması kanununun 52/4 bendinde belirtildiği üzere, “Süresi belirsiz ya da bir yıldan daha uzun süreli sözleşmeler, herhangi bir gerekçe gösterilmeden ve cayma bedeli olmaksızın feshedilebilir”. Yani bu kanuna göre, sözleşme süreniz 1 yıldan uzunsa, serbest tüketici istediği gibi anlaşmayı fesih edip başka elektrik tedarikçisine geçmekte özgürdür ve cayma bedeli ödemek zorunda değildir.

Peki ya sözleşmeniz 1 yıldan uzun değilse? Bu durum için de tüketici koruma altına alınmıştır. 29246 sayılı Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 16. maddesine göre cayma bedeli, taahhüde son verilen tarihe kadar tüketiciye sağlanan faydanın tahsil edilmemiş kısmı ile sınırlıdır. Bu durumda serbest tüketici olarak anlaşmanızı fesih ederek tedarikçi değiştirmek isterseniz, yüksek cayma bedeli ödeme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır ve bu hakkınız kanunlarla korunmuştur.

Bir başka soru işareti de sözleşme yenilemeleri hakkındadır. 1 senelik anlaşma yaparsanız her sene sözleşmeniz yenilenecek midir? 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 52/3 maddesine göre abonelik sözleşmeleri sona erince otomatik olarak yenilenemez. Bu durumda da sözleşmeniz sona erdiğine göre hukuken cayma bedeli ödemeniz de gerekmemektedir. Siz tekrar yeni bir sözleşme imzalamadığınız sürece anlaşmanız yenilenemez.

Son olarak da sözleşmeyi imzaladınız ancak bir durum oluştu ve caymak istiyorsunuz. Mesafeli satış sözleşmelerinde 14 gün içinde, diğer tüm sözleşmeler için de ilk 7 gün içinde hiçbir bedel ödemeksizin cayma hakkınız bulunmaktadır.

Yani özetlemek gerekirse, elektrik tedarikçisi cayma bedelinden korkup serbest tüketici avantajından faydalanmamanız için hiçbir neden yoktur.

İndirimli Elektrik Cayma Bedeli Ödemeniz Gereken Durumlar Nedir, Fiyatlaması Ne Kadardır?

Kanunlar, serbest tüketiciye uygulanabilecek cayma bedelini, sağlanan fayda ile sınırlandırmıştır. Ancak sözleşmenin kalan süresi boyunca size verilecek fayda, şimdiye kadar verilenden daha az ise, bu durumda az tutar göz önüne alınarak cayma bedeli hesaplanacaktır.

Peki bunu bir örnekle size anlatırsak, örneğin ortalamada 100 TL’lik faturanız var ve diyelim ki elektrik tedarikçiniz ile yaptığınız serbest tüketici indirimli elektrik sözleşmesi ile ayda 10TL’lik indirim avantajı yakaladınız. Bu örnek sözleşme baz alındığında aylara göre cayma bedelinizi sizler için hesapladık.

100 TL’lik Fatura İçin Cayma Bedeli Tutarı Hesaplaması

Sözleşmenin Yürürlülüğe Girdiği Zamana Göre Geçen Süre Cayma Bedeli
1 Ay 10 TL
2 Ay 20 TL
3 Ay 30 TL
4 Ay 40 TL
5 Ay 50 TL
6 Ay 60 TL
7 Ay 50 TL
8 Ay 40 TL
9 Ay 30 TL
10 Ay 20 TL
11 Ay 10 TL
12 Ay 0 TL

 

Yukarıdaki örnek grafikte de gördüğünüz gibi, cayma bedeli hiçbir zaman çok yüksek miktarları içermemektedir ve tüketiciyi serbest tüketici olmaktan alıkoymamalıdır.

Abonelik Sözleşmeleri Cezai Şartsız Fesih Edilebilir mi?