≡ Menu

2017 Elektrik Tarifesi 1 KW Birim Fiyatı

ucuzaenerji indirimli elektrik tedarikci rehberi elektrik tarifesi 1kw birim fiyati

Daha Fazlası: İndirimli Elektrik Nedir, Nasıl Serbest Tüketici Olunur, Dezavantajı Var mı?
Daha Fazlası: Hemen Şehrindeki En Ucuz Elektrik Tedarikçisini Bul!

Elektrik faturalarındaki artışla beraber, çoğu tüketicinin aklına tarife fiyatları ve faturanın neye göre hesaplandığı takılıyor. Bazen bakıyorsunuz az elektrik tüketiminiz var ama bir önceki aya göre toplam fatura tutarınızın arttığını, bazen de farklı saatlerde elektrik tüketiminiz sonucunda fatura tutarınızda değişimler gözlemlersiniz. Bu karışıklığa bir son verereki 2017 yılında elektrik 1 kw fiyatını ve bu fiyata göre faturanın nasıl hesaplandığını sizlere aşağıda sunmak isteriz.

Öncelikle, 2017 Ocak itibari ile ortalamada konut için 1 kw elektriğin fiyatı yaklaşık olarak 31 kuruştur.

Ancak diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi elektrik faturasında enerji satış bedeli üzerinden hesaplanan tüketicinin kullandığı elektrik dışında da bazı farklı ücret kalemleri yer almaktadır. Bunlar arasında kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, iletim bedeli, perakende satış hizmeti bedeli, sayaç okuma bedeli, TRT payı, elektrik enerjisi fonu ve belediye tüketim vergisi sayılabilir. Bu kalemler hakkındaki detaylı yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Daha Fazlası: Elektrik Tarifesi Bileşenleri ve Fatura Tutarını Belirleyen Unsurlar

Elektrik Tarifesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Fatura Nasıl Okunur?

Elektrik Faturası Toplamı Hesaplama

Her ne kadar faturanıza baktığınızda yapacağımız iş karışık gibi gözükse de, enerji kullanımızı biliyorsanız kolaylıkla elektrik fatura toplamınızı hesaplayabilirsiniz.

Öncelikle enerji bedeli ve dağıtım bedeli birim fiyatlarınızı bilmeniz gerekmektedir. Enerji bedeli birim fiyatı için faturanızın üzerinde yazan detaya bakarak şu anda kullandığınız elektriğin değerini görebilirsiniz yada serbest tüketiciyseniz, sözleşmenizin üzerinden yazan değeri kullanabilirsiniz. Dağıtım bedeli ise bölgeden bölgeye (ya da diğer bir deyişle dağıtımcıdan dağıtımcıya) değişiklik gösterebilmektedir. Bu veriyi de yine faturanızdan alabilirsiniz. (Not: Serbest Tüketici anlaşmasında dağıtım dahil değildir bu sebeple anlaşma üzerinde aramayınız.)

Enerji Bedeliniz, sizin yaptığınız anlaşmaya göre değişiklik gösterecektir. Tek zamanlı tarife üzerinden anlaşmanız varsa, tek bir bedel üzerinden aşağıdaki gibi hesaplama yapılır:

Enerji Birim Fiyatı x KWh = Enerji Bedeli

Ancak anlaşmanız 3 zamanlı tarife üzerindense, gündüz (saat 06-17 arası), puant (saat 17-22 arası) ve gece (saat 22-06 arası) yapacağınız elektrik tüketimlerinin bedelleri farklı olacaktır. O halde ise enerji bedelinizi hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulamalısınız:

Gündüz Birim Fiyat x Gündüz Tüketilen KWh + Puant Birim Fiyat x Puant Tüketilen KWh + Gece Birim Fiyat x Gece Tüketilen KWh = Enerji Bedeli

Enerji bedelini hesapladıktan sonra dağıtım bedelini de aşağıdaki formülle hızla hesaplayabilirsiniz.

Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı x KWH = Dağıtım Payı

En son olarak da, tüketilen enerjiye göre, enerji dışı borç kalemleri hesaplanmalıdır:

Enerji Bedeli x 1% = Enerji Fonu
Enerji Bedeli x 5% = Elektrik Tüketim Vergisi
Enerji Bedeli x 2% = TRT Payı

Yukarıdaki verileri hesapladıktan sonra, hepsini toplayarak KDV öncesi elektrik fatura tutarınızı bulabilirsiniz. Elektrik faturalarında KDV 18% olarak alınmaktadır, yani toplamda faturanızı hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulayacaksınız.

(Enerji Bedeli + Dağıtım Payı + Enerji Fonu + Elektrik Tüketim Vergisi + TRT Payı) x 1,18 = Elektrik Faturası Toplam Tutarı

Tabiki devletin sizlere sunduğu Serbest Tüketici hakkından yararlanarak, hızla en avantajlı elektrik tedarikçisini seçmek ve indirimli elektrik fırsatını yakalamak!

Sizin için en avantajlı tarifeyi bulmak istiyorsanız hemen bu sayfamıza göz atın:
Daha Fazlası: 2017 İndirimli Elektrik Tedarikçi Fiyatları Karşılaştırması